Już w sobotę wieczorem odbędzie się wielka akcja łącząca wszystkich mieszkańców Irlandii.

Mieszkańcy Irlandii proszeni są do dołączenia do wielkiej akcji „Shine your Light”, która jest hołdem dla wszystkich osób zakażonych koronawirusem oraz dla pracowników służby zdrowia. Będzie to również hołd dla wszystkich zmarłych, u których zdiagnozowano Covid-19 oraz dla ich rodzin.

W sobotę 11/04/2020 o 21:00 zapalone zostaną światła w oknach na terenie całej Irlandii. Można przy tym użyć świeczek, latarek, a nawet światełek choinkowych. Do wzięcia udziału w akcji zachęca się także dzieci.

Prezydent Irlandii Michael D Higgins wzywa do dołączenia do tej akcji, która jest „gestem solidarności i nadzieją w czasach ciemności”. Prezydent wraz z żoną zaświecą światełko w oknach zamieszkiwanej rezydencji Áras.

W ramach tej społecznej kampanii oświetlone zostaną też budynki rządowe i inne budynki użyteczności publicznej. A spalarnia śmieci Poolbeg na południu Dublina każdego wieczoru począwszy od dzisiaj będzie się świecić na niebiesko. Będzie to hołd dla pracowników służb walczących z pandemią koronawirusa.

Do tej akcji dołączają również muzycy, którzy podczas specjalnej audycji w RTÉ zagrają w geście swojej solidarności. Swój udział zapowiedziała między innymi Sinéad O’Connor.