Czy wiesz co zrobić kiedy do drzwi Twojego domu w Irlandii zapukają Wrenboys?

Wigilia w Irlandii

Wigilia w Irlandii celebrowana jest nieco inaczej niż w polskiej tradycji. W Irlandii 24 grudnia jest dniem pracy, choć wszyscy kończą wcześniej niż zwykle. Tuż po zmroku Irlandczycy zasiadają do postnej kolacji, gdzie na stole znajdziemy potrawy rybne. Tradycją jest też zapalanie Wigilijnych świec. Dopiero w nocy Mikołaj zostawi prezenty, które wszyscy znajdą pod choinką dopiero na następny dzień.

Puby w Irlandii przeżywają prawdziwe oblężenie. Tłumy ludzi odwiedzają je i rozpoczynają świętowanie.

Dzień Bożego Narodzenia w Irlandii

Dzień Bożego Narodzenia to najważniejszy dzień świąt dla Irlandczyków. Jest to dzień tylko dla rodziny, dlatego w Irlandii zamknięte są wszystkie sklepy i puby. Dzień zaczyna się bardzo wcześnie ze względu na pozostawione przez Mikołaja ubiegłej nocy prezenty. W tym dniu wszyscy czekają na wspólny świąteczny obiad. Na stole będą królować: pieczony indyk, szynka oraz bożonarodzeniowy  pudding.

Drugi dzień Świąt – ST. STEPHEN’S DAY

Dzień świętego Stefana jest nazywany również „dniem strzyżyka”. W tym dniu do drzwi naszego domu mogą zapukać – Wrenboys. To irlandzcy kolędnicy, którzy zbierają datki. Musimy mieć przygotowane pieniądze, które  mają być przeznaczone na cele dobroczynne. Jeżeli nie wręczymy ich kolędnikom, to sprowadzimy na siebie kłopoty w nowym roku. W tym dniu Irlandczycy wręczają również pieniądze osobom które znają – to Boxing Day.