Minister ds. Mieszkalnictwa w Irlandii zapowiada ponowne rozpatrzenie podwyższenia kwoty zasiłku dla osób najbardziej poszkodowanych w wyniku restrykcji.

Rząd przyjrzy się potencjalnym zmianom w płatnościach Pandemic Unemployment Payment (PUP) dla sektorów najbardziej dotkniętych ograniczeniami, powiedział Minister ds. Mieszkalnictwa Darragh O’Brien.

Wynika to z wielu wezwań do rządu o przywrócenie pełnej wysokości PUP w kwocie €350 po tym, jak w zeszłym tygodniu Dublin przeszedł do trzeciego poziomu ograniczeń.

Zgodnie z ograniczeniami, posiłki w restauracjach i kawiarniach nie są dozwolone, a instytucje kulturalne, takie jak galerie, muzea, teatry i kina, ponownie musiały zostać zamknięte.

Puby w Dublinie również pozostają na razie zamknięte, pomimo ponownego otwarcia wszystkich pubów w całej Irlandii.

Szansa przywrócenia pełnej stawki zasiłku Pandemic Unemployment Payment w Irlandii

Od 17/09/2020 obowiązują trzy stawki płatności PUP:

  • Nowa najwyższa stawka w wysokości €300 (obniżona z €350) – dla osób, które przed pandemią zarabiały ponad €300 tygodniowo
  • Stawka w wysokości €250 – dla osób zarabiających przed pandemią €200-€300 tygodniowo
  • Stawka w wysokości €203 – dla osób zarabiających przed pandemią mniej niż €200 tygodniowo

Partia Pracy i Sinn Féin wzywają do przywrócenia stawki €350 dla pracowników najbardziej dotkniętych restrykcjami. Taoiseach Micheál Martin kilka dni temu zapowiedział, że zwróci się do Ministerstwa Finansów o rewizję sytuacji. Jego zdaniem przywrócenie wyższej kwoty PUP do €350 tygodniowo powinno zostać rozpatrzone w przypadku sektorów hotelarstwa, gastronomii oraz turystyki.