POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Fryzjerzy w Irlandii apelują do rządu o zezwolenie na ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i barberskich.

Wszystkie salony fryzjerskie i barberskie zostały zamknięte po wprowadzeniu Poziomu 5 restrykcji w grudniu 2020 roku.

Irlandzka Federacja Fryzjerów (IHF) wezwała właśnie rząd do zezwolenia na ponowne otwarcie salonów fryzjerskich dla osób, które zostały w pełni zaszczepione.

W swoim oświadczeniu przedstawiciele związku stwierdzają, że taka decyzja zapewni „istotną poprawę zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia osób starszych, które żyją w izolacji od ponad roku”.

Federacja twierdzi, że osoby te cierpią z powodu niemożności zadbania o włosy z powodu stanu zdrowia. Mówi też o osobach, które „przechodzącą różne etapy leczenia raka, które potrzebują niezbędnego dostępu”.

Przywrócenie usług fryzjerskich dla zaszczepionych osób może być też „znaczącym impulsem” dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, którzy byli pod ogromną presją w ostatnich 12 miesiącach:

Nie znam nikogo, kto odmówiłby im wsparcia, na które zasługują, i byłoby wspaniale, gdyby mogli cieszyć się wycieczką do swojego salonu fryzjerskiego lub barbera.

Związek IHF apeluje do rządu o rozważenie tej propozycji z myślą o dobrobycie tych dwóch grup, „ponieważ zostały one najbardziej dotknięte pandemią”.

Wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa w salonach fryzjerskich i barberskich zostały „obszernie przeanalizowane i zaktualizowane”, a miejsca te uważane są przez związek za „bezpieczne i higieniczne przestrzenie”.

Irlandzka Federacja Fryzjerów reprezentuje ponad 500 właścicieli salonów, zatrudniających ponad 7.000 fryzjerów w całym kraju.