POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci w Irlandii skomentowali najnowsze doniesienia o sukcesie szczepionki przeciw Covid-19.

W poniedziałek 09/11/2020 w mediach na całym świecie pojawiła się informacja o przełomie w pracy nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciw Covid-19.

Firma Pfizer ogłosiła, że jej szczepionka na koronawirusa ma ponad 90% skuteczności. Naukowcy twierdzą też, że szczepionka nie ma skutków ubocznych.

Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jeszcze w listopadzie Pfizer wystąpi o zezwolenie do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na jej awaryjne dopuszczenie do użytku.

Szczepionka na Covid-19 – Reakcja ekspertów w Irlandii

Sprawę skomentowali już eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii – dr Tony Holohan oraz dr Cillian De Gascun.

Eksperci podchodzą ostrożnie do informacji na temat pozytywnych wyników dotyczących szczepionki.

Zdaniem doktora Cilliana De Gascun „jest to bardzo pozytywny krok”, lecz „nie będzie to globalne rozwiązanie”. Wirusolog twierdzi też, że nie jest jeszcze wiadomo ile czasu będzie trwała ochrona przed Covid-19 po szczepieniu.

W podobnym tonie wypowiedział się też Główny Dyrektor Medyczny w Irlandii dr Tony Holohan, który uważa, że należy dowiedzieć się więcej o potencjalnej szczepionce:

Wiemy, że istnieje wiele firm zaangażowanych w opracowywanie szczepionek i mamy nadzieję, że zobaczymy wiarygodne dane, gdy staną się dostępne dla organów regulacyjnych.

Jego zdaniem „jest nadzieja, ale na pewno nie czas na świętowanie”. Ważne jest natomiast, aby mieszkańcy Irlandii w dalszym ciągu trzymali się porad dotyczących zdrowia publicznego.

Czytaj też: Szczepionka przeciw Covid-19 w Irlandii – nowe informacje