Irlandia jest jednym z pierwszych państw w kolejce do otrzymania szczepionki przeciw Covid-19.

Irlandia jest jednym z kilku krajów, które jako pierwsze byłyby w kolejce do otrzymania szczepionki przeciw Covid-19 wyprodukowanej przez Pfizer.

Warunkiem jest zezwolenie o dopuszczeniu szczepionki przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Wniosek o pilną autoryzację zostanie jednak złożony dopiero po wyborach prezydenckich w USA.

Przy optymistycznym wariancie cały proces może zająć kilka tygodni, a szczepionka będzie dostępna wkrótce potem. Paul Reid z Pfizer Ireland twierdzi, że Irlandia miałaby dostęp do szczepionki jeszcze przed końcem 2020 roku.

Według Pfizer Ireland i jej niemieckiego partnera BioNTech, możliwe będzie rozdanie około 100 milionów dawek eksperymentalnej szczepionki.

Badania kliniczne nabierają tempa. Szczepionka dwudawkowa BNT162b2 została już przetestowana na 35.000 osobach w ramach próby z udziałem 39.862 ochotników.

Przeprowadzone na początku października przez RTE badanie opinii publicznej wykazało, że 56% wyraziło chęć przyjęcia pierwszej dostępnej szczepionki przeciw Covid-19. Przeciwko jej przyjęciu było 32% respondentów, a 12% było niezdecydowanych.

Czytaj też: Jest wstępna data pojawienia się szczepionki Covid-19 w Irlandii