POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister Zdrowia poinformował o przewidywanym terminie pojawienia się szczepionki w Irlandii.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie prawdopodobnie wprowadzona na początku stycznia.

Powołano już specjalną grupę zadaniową w Irlandii i obecnie trwają rozmowy na wysokim szczeblu na temat dystrybucji szczepionki i tworzenia ośrodków dystrybucji w całym kraju.

Taoiseach Micheál Martin powiedział, że strategia wprowadzenia szczepionki zostanie przez niego przedstawiona krajowi 11/12/2020.

W nadchodzących tygodniach rząd będzie starał się uzyskać pozwolenie na dopuszczenie szczepionki przeciwko Covid-19 do obrotu. Podpisano już umowę na otrzymanie kilku milionów dawek z czterema firmami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson and Johnson.

Jest wysoce prawdopodobne, że Irlandia otrzyma więcej niż jedną szczepionkę, co może wymagać innych planów ich wdrożenia.

Czy szczepionki będą w Irlandii obowiązkowe?

Minister Zdrowia powiedział, że Irlandia nie planuje wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19:

Na szczeblu rządowym nie rozmawiano na ten temat. Zdecydowanie wolę, aby było to dobrowolne.

Przeprowadzona niedawno przez Red C ankieta wykazała, że ​​74% mieszkańców Irlandii przyjęłoby szczepionkę Covid-19 po jej wprowadzeniu na rynek – poinformował minister Donnelly.

Rząd ma nadzieję, że do wiosny otrzyma ją prawie milion najbardziej narażonych osób w Irlandii. Dąży też do tego, aby szczepionka była bezpłatna dla wszystkich obywateli.