POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W trwającym obecnie w Irlandii kryzysie mieszkaniowym to nie są dobre informacje.

Tylko jeden na pięć wynajmowanych lokali spełnia wymagane standardy – to nie jest dobra wiadomość dla wszystkich osób, które wynajmują w Irlandii dom lub apartament.

Krajowa Komisja Nadzoru i Audytu w 2017 roku przeprowadziła inspekcje w 16.000 domów. Aż 79% z nich nie spełniało wymaganych standardów – wykryto w nich liczne nieprawidłowości.

W każdej skontrolowanej nieruchomości w Kilkenny, Laois, Limerick i Offaly wykryto naruszenie standardów i przepisów. W Carlow, Galway City, Mayo i Sligo było to ponad 90%.

Najlepiej sytuacja wygląda dla osób wynajmujących domy i apartamenty w Wicklow i Cavan – w Wicklow standardów nie spełniało zaledwie 9% skontrolowanych lokali, w Cavan było to 18%.

W styczniu 2017 roku Minister Simon Coveney wydał rozporządzenie dotyczące standardów, jakie wymagane są od lokali przeznaczonych na wynajem. Inspekcje mają wykryć nieprawidłowości, a właściciele nieruchomości zobowiązani są do poprawy standardów wynajmu.

W praktyce jednak okazało się, że tylko w jednej czwartej wynajmowanych lokali naruszających standardy zakwaterowania i przepisów doszło do poprawy warunków. Najgorzej sytuacja wyglądała w miastach Dublin i Galway.