Szokujące dane - ryzyko bezpieczeństwa dla pasażerów w Irlandii

Oficjalne ostrzeżenie zostało już wysłane do Ministra Transportu w Irlandii.

Minister Transportu w Irlandii, Eamon Ryan, otrzymał oficjalne pismo z ostrzeżeniem dotyczącym bezpieczeństwa na lotnisku w Dublinie. O sytuacji pisze portal Independent.ie

Lotnisko w Dublinie

Według anonimowego źródła, kontrola bezpieczeństwa na lotnisku rzekomo jest w „stanie krytycznym”, przez co znacznie wzrosło zagrożenie atakiem terrorystycznym.

Raport na ten temat sporządzono już w czerwcu ubiegłego roku. Pojawiły się w nim informacje o niedostatecznych standardach szkolenia personelu, co doprowadziło do kontroli bezpieczeństwa „poniżej normy”.

Obniżenie standardów bezpieczeństwa wynika z chaosu, jaki zapanował na lotnisku w Dublinie po zniesieniu ograniczeń. Pasażerowie byli zmuszeni czekać w wielogodzinnych kolejkach do kontroli bezpieczeństwa z powodu niewystarczającej liczby pracowników.

Zarząd lotniska starał się więc zatrudnić dodatkowy personel, jednak źródło twierdzi, iż radykalnie obniżyło to standard szkolenia, ponieważ większość tych osób nie posiadała doświadczenia w takiej pracy.

Ujawniono także, że personel lotniska mógł do skutku podchodzić do egzaminu, podczas gdy standardowo dozwolone są tylko dwie takie próby. W raporcie przedstawiono także inne uchybienia, a w sprawę zaangażowali się już członkowie Irish Aviation Authority.

Poinformowano, że IAA podejmie „odpowiednie działania”, które będą miały na celu „zajęcie się odpowiednimi wykroczeniami” w odniesieniu do „natury i powagi” problemu.

Kontrola bezpieczeństwa

To nie jest pierwszy raz, kiedy ujawniono rażące uchybienia w sekcji kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Dublinie.

W ubiegłym roku w raporcie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zawarto wyniki audytu kontroli bezpieczeństwa, które mocno obciążyły zarządzanie tą sekcją odprawy pasażerów.

W raporcie EASA stwierdzono, że podczas prowadzonych czynności przez skanery na lotnisku przeszło siedem zabronionych przedmiotów, w tym broń palna i części do produkcji ładunków wybuchowych.

Jeden z analityków ds. bezpieczeństwa i były członek Sił Obronnych, powiedział wówczas, że przez wyniki tego audytu Irlandia „może być postrzegana jako najsłabsze ogniwo Europy pod względem bezpieczeństwa”.