POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dla mieszkańców Irlandii wydano specjalny komunikat związany ze sztormem Emma, który przyniesie wichury i dalsze opady śniegu.

Mieszkańcy Irlandii muszą mierzyć się z ekstremalnymi jak na ten kraj warunkami pogodowymi. Do kraju z zachodu nadciąga sztorm Emma, który wpłynie jeszcze na pogorszenie tych trudnych warunków.

W związku ze sztormem Emma wydano specjalny komunikat dla mieszkańców Irlandii, by w miarę możliwości pozostać w domach od czwartku 01 marca 2018 roku od godziny 16:00 do piątku 02 marca 2018 roku do godziny 12:00 w południe.

Jak wygląda sytuacja w Irlandii?

Zdecydowano się wprowadzić status czerwony alertu pogodowego na terenie całej Irlandii. Alert obowiązuje do piątku do godziny 15:00.

Obfite opady śniegu spowodowały wczoraj liczne opóźnienia i odwołanie lotów w Dublinie i Cork. Podobnie ma wyglądać sytuacja w czwartek i w piątek. Pasażerowie powinni sprawdzić status swojego lotu przed przybyciem na lotnisko.

Podobnie pasażerowie Bus Eireann, Irish Rail, Luas muszą się liczyć z odwołanymi połączeniami. Irish Rail i Luas wstrzyma połączenia w czwartek popołudniu i w piątek rano. Nie ma jeszcze decyzji odnośnie połączeń autobusowych.

Decyzją ministra Edukacji w Irlandii Richarda Brutona wszystkie placówki szkolne w Munster i Leister pozostaną zamknięte do poniedziałku 05 marca 2018 roku. Pacjenci, którzy mieli umówione wizyty u lekarza GP lub w szpitalu, powinni skontaktować się z daną placówką celem potwierdzenia, czy wizyta nie została odwołana.

Wypłaty tygodniowych świadczeń socjalnych odbędą się w czwartek 01 marca zamiast w piątek 02 marca 2018 roku. Prawdopodobnie większość urzędów pocztowych i banków będzie w piątek rano nieczynnych.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii

Sztorm Emma z zachodu zetrze się z arktycznymi masami ze wschodu, co spowoduje zwiększenie opadów śniegu, silny wiatr, a w konsekwencji zamiecie śnieżne. Widoczność na drogach może być zerowa, dlatego zaleca się pozostanie w domach. W piątek wieczorem pokrywa śnieżna może wynieść nawet 40 cm.

Mieszkańcy powinni monitorować godziny otwarcia sklepów. Rzecznik Lidl Ireland potwierdził, że sklepy zostaną zamknięte w czwartek o godzinie 15:00 do piątku do godziny 13:00. Zaleca się zrobienie zakupów w godzinach porannych.