Podana została lista nazw dla kolejnych zimowych sztormów w Irlandii.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o programie „Name our Storms” – wspólnym projekcie Met Eireann i Met Office.

Mieszkańcy Irlandii mogli przesyłać swoje propozycje nazwania kolejnych zimowych sztormów, które mogą dotrzeć do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Według meteorologów nazwanie burzy lub huraganu może podnieść świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą taki żywioł.

W 2018 roku pierwszy sztorm nazwany został męskim imieniem, drugi żeńskim i tak na przemian. W tym roku pierwszy sztorm będzie nazwany imieniem żeńskim. Lista nie zawiera imion rozpoczynających się na litery: Q, U, X, Y, Z – w celu przestrzegania międzynarodowych konwencji nazewnictwa burz.

Jak się okazuje odzew mieszkańców Irlandii w tej sprawie był olbrzymi. Nadesłano mnóstwo propozycji, z których ostatecznie wybrano imiona:

Atiyah, Brendan, Ciara, Dennis, Ellen, Francis, Gerda, Hugh, Iris, Jan, Kitty, Liam, Maura, Noah, Olivia, Piet, Roisin, Samir, Tara, Vince i Willow.

Część tych nazw z pewnością zostanie użytych w ciągu kolejnych miesięcy. Wzorem poprzednich lat spodziewać się możemy bowiem zimowych sztormów w Irlandii. Najbliższy z nich może dotrzeć do Irlandii już niedługo – jako pozostałość po szalejącym u wybrzeży Stanów Zjednoczonych Huraganie Dorian.