POLONIA IRLANDIA

Instytut meteorologii Met Eireann czeka na propozycje nazw dla kolejnych zimowych sztormów w Irlandii.

Sezon jesienno-zimowy to okres częstych burz, a także sztormów i huraganów, które docierają do Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W związku z tym pracownicy irlandzkiego Met Eireann i brytyjskiego Met Office po raz piąty ogłaszają program „Name our Storms”. Według meteorologów nazwanie burzy lub huraganu może podnieść świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą taki żywioł.

Mieszkańcy Irlandii do tej pory pamiętają skutki sztormów Ophelia, Emma czy Ali. Operując tymi nazwami łatwiej jest skojarzyć wydarzenia towarzyszące niszczycielskiemu działaniu natury – jak to miało miejsce np podczas sztormu Emma, gdy Irlandia została odcięta od reszty świata przez burzę śnieżną:

Tysiące mieszkańców bez prądu, wstrzymany transport, zamknięte sklepy i urzędy w Irlandii

W 2018 roku pierwszy sztorm nazwany został męskim imieniem, drugi żeńskim i tak na przemian. W tym roku pierwszy sztorm ma być nazwany imieniem żeńskim.

Chętne osoby mogą wysłać swoje propozycje na e-mail: [email protected] bądź używając na Twitter hashtagu #IrishStormNames. Należy unikać imion rozpoczynających się na litery: Q, U, X, Y, Z – w celu przestrzegania międzynarodowych konwencji nazewnictwa burz.