Podana została najnowsza lista nazw dla kolejnych zimowych sztormów w Irlandii.

„Name our Storms” – to wspólny projekt Met Eireann i Met Office. Według meteorologów nazwanie sztormu czy huraganu może podnieść świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą taki żywioł.

Sztormy i huragany

Mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii przesłali ponad 10.000 propozycji nazw kolejnych zimowych sztormów i huraganów, które mogą dotrzeć do wysp Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W 2020 roku pierwszy sztorm nazwany został męskim imieniem, drugi żeńskim i tak na przemian. W tym roku pierwszy sztorm będzie nazwany imieniem żeńskim. Lista nie zawiera imion rozpoczynających się na litery: Q, U, X, Y, Z – w celu przestrzegania międzynarodowych konwencji nazewnictwa burz.

Jak się okazuje odzew mieszkańców Irlandii w tej sprawie był olbrzymi. Nadesłano mnóstwo propozycji, z których ostatecznie wybrano imiona:

Arwen, Barra, Corrie, Dudley, Eunice, Franklin, Gladys, Herman, Imani, Jack, Kim, Logan, Méabh, Nasim, Olwen, Pól, Ruby, Seán, Tineke, Vergil i Willemien.

Część tych nazw z pewnością zostanie użytych w ciągu kolejnych miesięcy. Wzorem poprzednich lat spodziewać się możemy bowiem zimowych sztormów i huraganów w Irlandii.

Pierwszy zimowy sztorm będzie nosił nazwę Arwen. Jest to imię o pochodzeniu walijskim, a także postać z popularnej trylogii J.R.R. Tolkiena „Władca pierścieni”.