POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Już niedługo w szkołach w Irlandii mogą zostać wprowadzone szybkie testy antygenowe.

Szybkie testy antygenowe, wykrywające zakażenie Covid-19, powinny zostać wprowadzone do szkół w Irlandii – jak stwierdza specjalny raport przygotowany dla rządu.

Raport został opracowany przez Rapid Testing Group, której przewodniczy profesor Mark Ferguson, dyrektor generalny Science Foundation Ireland i główny doradca naukowy rządu.

W raporcie stwierdzono, że samodzielne wykonywanie testów może pozwolić ludziom „przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem”.

Użycie szybkich testów antygenowych zaleca się w szkołach, na uczelniach wyższych, w miejscach pracy oraz w obiektach sportowych.

Potencjalnie takie testy będzie można kiedyś wykorzystywać również w innych sytuacjach, związanych z gromadzeniem się osób w pomieszczeniach (teatry, kina, restauracje itd.)

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, popiera wprowadzenie szybkich testów w Irlandii:

Nowe i ulepszone systemy szybkiego testowania pojawiają się cały czas i zdecydowanie popieram wprowadzenie szybkiego testowania jako dodatkowego narzędzia w naszych wspólnych wysiłkach przeciwko Covid-19.

HSE powinno początkowo skupić się na pomocy w tworzeniu szybkich testów w placówkach opieki zdrowotnej, szkołach i innych obszarach sektora publicznego – jak napisano w raporcie.

Programy pilotażowe powinny być również prowadzone m.in. w więzieniach, schroniskach dla bezdomnych czy instytucjach państwowych.

Testowanie można rozpocząć od szkolenia i testów w szkole, a następnie przejść do samodzielnego testowania dziecka i innych członków rodziny w domu.

W raporcie wzywa się, by programy pilotażowe zostały przeprowadzone sprawnie, tak, by testy w szkołach można było wdrożyć do września 2021 roku.