POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Jak podaje jeden z portali w Irlandii – rząd rozważa wycofanie szczepienia BCG w Irlandii.

Rząd w Irlandii rozważa wycofanie szczepień dla dzieci przeciwko gruźlicy. Od kwietnia 2015 roku są braki w dostawach szczepionek i jak dotąd nie znaleziono alternatywnego dostawcy. Czytaj więcej: Ważne informacje na temat BCG w Irlandii – jest decyzja ministra

Jak donosi Irish Mirror do Ministra Zdrowia Simona Harris wpłynął raport HSE, w którym najprawdopodobniej zaleca się całkowite wycofanie szczepionki przeciwko gruźlicy z kalendarza szczepień.

Jest to mimo wszystko zaskakująca informacja wobec wzrostu zachorowań na gruźlicę, a także liczby osób zmarłych w wyniku powikłań choroby. W 2016 roku odnotowano 10 zgonów, rok później było to już 15.

Członkowie opozycji obwiniają tymczasem ministra Harris o fiasko w przywróceniu szczepień BCG. Jako argument podają fakt, że w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z sukcesem podawane są szczepionki z alternatywnego źródła.

Zniesienie szczepień przeciwko gruźlicy jest też wbrew zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia WHO, według której szczepionka BCG pozwala kontrolować rozprzestrzenianie się tej choroby.