POLONIA IRLANDIA

Wdrożenie testów antygenowych w Irlandii ma uzupełnić system testowania przy rosnącej właśnie skali zakażeń.

W ostatnich dniach nastąpił znaczny wzrost liczby osób w ośrodkach testowania Covid-19. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń, którą potwierdzili eksperci ds. zdrowia w Irlandii.

Testy antygenowe

Niamh O’Beirne z działu ds. śledzenia kontaktów Covid-19 w HSE, powiedziała, że testy antygenowe zostaną wdrożone jako dodatek do testów PCR, właśnie ze względu na rosnącą liczbę osób zgłaszających się na test.

Pracownicy HSE chcą lepiej zrozumieć, jak wykorzystać testy antygenowe do wczesnego identyfikowania przypadków, a tym samym pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się Covid-19 – twierdzi Niamh O’Beirne.

Podczas audycji radiowej w RTÉ przybliżona przez nią została kwestia testowania bliskich kontaktów zakażonych osób za pomocą szybkich testów antygenowych w Irlandii.

Szczegóły:

  • Pudełko z pięcioma testami antygenowymi zostanie wysłane do każdego kontaktu
  • Test będzie trzeba wykonać samodzielnie cztery razy – w dniu zerowym, piątym, siódmym i dziesiątym
  • Wyniki testów będą monitorowane
  • Osoby, do których zostaną wysłane testy antygenowe, będą zobowiązane do poddania się samoizolacji

Testowanie dzieci i studentów

Tymczasem Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, potwierdził uruchomienie pilotażowego programu testowania dzieci i studentów w Irlandii.

Testy antygenowe będą stosowane w placówkach wczesnej nauki i opieki nad małymi dziećmi na wschodzie, północnym wschodzie i na zachodzie kraju.

Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman, powiedział:

Dalsze bezpieczne działanie usług wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi jest priorytetem dla wszystkich zaangażowanych w tym sektorze, a ten program pilotażowy zapewni HSE naukę zarządzania ryzykiem Covid w naszych żłobkach i przedszkolach.

W projekcie wezmą również udział pracownicy i studenci z ośrodków dalszego kształcenia i szkolnictwa wyższego w Galway, Mayo, Cavan i w Dublinie.