Testy przeprowadzone w Irlandii wykryją zawartość alkoholu nawet do 10 dni po jego spożyciu.

Członkowie Irish Medical Organisation (IMO) chcą wprowadzenia testów na zawartość alkoholu dla ciężarnych kobiet w Irlandii. Podczas niedawnej konferencji IMO propozycja ta została już przegłosowana.

Dzieci z FAS (fetal alcohol syndrome)

Celem wprowadzenia testów na zawartość alkoholu jest zredukowanie liczby dzieci urodzonych z FAS (fetal alcohol syndrome) czyli płodowym zespołem alkoholowym. Niestety liczba kobiet w Irlandii, które spożywają alkohol w ciąży utrzymuje się na wysokim poziomie.

Kobiety w ciąży spożywają alkohol w Irlandii

Według badań opinii pacjentów przeprowadzonych w szpitalu Cork University Maternity Hospital aż 82% kobiet przyznało się do spożywania alkoholu w pierwszej ciąży. Mimo prowadzonej od wielu lat kampanii społecznej informującej o ryzyku spożywania alkoholu w ciąży, świadomość zagrożenia jest niska.

Dzięki testom lekarze będą mieli szansę zatrzymać ten proceder i odbyć rozmowę z pacjentką, która może nie być świadoma konsekwencji spożywania nawet niewielkiej ilości alkoholu podczas ciąży.

Wprowadzenie testów alkoholowych w Irlandii dla kobiet

Wprowadzenie testów nie oznacza jednak, że pacjentki będą ponosić jakiekolwiek konsekwencje swojego zachowania. Lekarze mają nadzieję jedynie, że wzrośnie ich świadomość odnośnie zagrożenia i dzięki temu uda im się powstrzymać od spożywania wyrobów alkoholowych.

Testy nie będą obowiązkowe, a wyniki badań pozostaną do wiadomości pacjentki, lekarza prowadzącego ciążę i zespołu medycznego w szpitalu.