POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Celem jest przyspieszenie procesu testowania i śledzenia osób w Irlandii potencjalnie narażonych na zakażenie wirusem.

Niamh O’Beirne, krajowy lider HSE ds. testowania i śledzenia ogłosiła nowy sposób śledzenia bliskich kontaktów osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19.

Śledzenie kontaktów

Do tej pory kontaktowano się z nimi telefonicznie, lecz nowa opcja ma przyspieszyć cały proces. Uruchomiona została nowa specjalna strona, na której osoby z pozytywnym wynikiem testu mogą wpisywać dane osób, z którymi miały kontakt. Zespół ds. śledzenia kontaktów skontaktuje się z tymi osobami.

Link do strony jest zawarty w wysłanej wiadomości SMS, w której znajduje się informacja o pozytywnym wyniku testu. Jeśli dane bliskich kontaktów nie zostaną podane na stronie, pracownicy zespołu będą poszukiwać tych informacji w tradycyjny sposób czyli telefonicznie.

HSE zapewnia:

Śledzenie kontaktów jest poufne. Nikt, do kogo zadzwoni pracownik, nie będzie wiedział, że to Ty podałeś mu jego dane kontaktowe.

Pracownicy ds. śledzenia kontaktów poproszą także o zaktualizowanie danych w aplikacji COVID Tracker, aby bliskie kontakty osoby zakażonej mogły otrzymać powiadomienie. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Izolacja domowa

Osoby, które są bliskim kontaktem i nie są w pełni zaszczepione, muszą wykonać test na Covid-19 i ograniczyć swoje przemieszczanie przez 14 dni.

Osoby, które są bliskim kontaktem, lecz są w pełni zaszczepione, nie muszą wykonywać testu ani ograniczyć przemieszczania się. Jednak należy to zrobić w przypadku wystąpienia symptomów choroby.

Więcej: citizensinformation.ie