Według obowiązujących obecnie zasad wszystkie puby w Irlandii mogą być czynne tylko do godziny 20:00.

W mediach społecznościowych krąży nagranie ukazujące tańczący tłum ludzi, którzy bawią się na ulicy po zamknięciu pubów w sobotni wieczór na Grafton Street w Dublinie.

Puby w Irlandii

Według obowiązujących obecnie zasad wszystkie puby, kawiarnie i restauracje w Irlandii mogą być czynne tylko do godziny 20:00. Jednak coraz bardziej widać społeczny sprzeciw wobec tych ograniczeń.

Nagranie opublikowane przez dziennikarza Barry’ego Whyte’a na Twitterze pokazuje, że najbardziej ruchliwa ulica Irlandii jest otoczona tłumem ludzi tańczących do przygrywającego im ulicznego artysty. Nie ma mowy o dystansie społecznym czy zasłanianiu ust i nosa.

Już wcześniej informowano, że duże grupy osób zbierają się na zewnątrz pubów po godzinie 20:00, ponieważ nie mają „gdzie indziej”.

Właściciele pubów krytykują ograniczenia i twierdzą, że nie widzą sensu w usuwaniu klientów z lokali o wytyczonej przez rząd godzinie. W efekcie osoby te przenoszą imprezy na zewnątrz, gdzie nie stosują zalecanych środków ochrony zdrowia.

Łagodzenie obostrzeń w Irlandii

W najbliższy czwartek 20 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

Po zapoznaniu się z najnowszymi danymi dotyczącymi sytuacji w Irlandii przesłane zostaną nowe zalecenia dla irlandzkiego rządu.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią premiera, spodziewane jest omówienie ograniczeń nałożonych na sektor gastronomiczny, w tym godzin zamknięcia pubów i restauracji. Rząd zastanawia się też w jaki sposób udzielić wsparcia dla sektora rozrywki.