Minister Transportu wypowiedział się na temat dalszej pomocy rządu wobec rosnących kosztów życia w Irlandii.
Minister Transportu, Eamon Ryan, wypowiedział się na temat dalszej pomocy rządu wobec rosnących kosztów życia w Irlandii.
Koszty życia w Irlandii
Minister poinformował niedawno, że podjęte przez rząd środki ograniczające koszty życia prawdopodobnie nie zostaną przedłużone.
W kwietniu br. rząd obniżył podatek akcyzowy na benzynę o 20 centów, a olej napędowy o 15 centów, ze względu na rekordowy poziom inflacji, który podnosił koszty transportu.
Aby wesprzeć mieszkańców w walce z kosztami utrzymania, obniżono także podatek VAT na rachunki za prąd i gaz z 13,5%. do 9%.
Podjęte działania obowiązują do 28 lutego 2023 r., jednak do tej pory nie podjęto decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia obniżek podatku VAT i akcyzy.
Kilka dni temu minister Ryan ostrzegł, że obniżki prawdopodobnie nie zostaną przedłużone. Powiedział, że jednym z głównych celów rządu jest „utrzymanie odpowiedniego podejścia gospodarczego do tego kryzysu związanego z kosztami życia”.
Rząd chce się upewnić, że w kasie państwa znajda się środki „na opiekę społeczną, zdrowie i inne potrzeby budżetowe”.
Podwyżki cen w Irlandii
Jego komentarz natychmiast zrodził obawy o przyszłe koszty benzyny i oleju napędowego, a także o wysokość kolejnych rachunków za energię elektryczną i gaz.
Przedstawiciele stowarzyszenia przewoźników Irish Road Haulage Association (IRHA) ostrzegli, że każda zmiana cen paliw w nowym roku miałaby natychmiastowy wpływ na inflację.
Podwyżki cen uderzą po kieszeni zwykłego konsumenta, ponieważ wzrost kosztów transportu szybko wpłynie na podwyżki cen towarów na sklepowych półkach, twierdzi IRHA.
Wsparcie dla mieszkańców
Komentarz Ministra Transportu jest sporym zaskoczeniem dla opinii publicznej. Tym bardziej, że w połowie grudnia Leo Varadkar poinformował o planie przedłużenia niektórych środków wsparcia.
Kilka dni przed ponownym objęciem fotela premiera zapowiedział, że rozważane są właśnie kwestie 9% stawki VAT, tymczasowego programu wsparcia energetycznego przedsiębiorstw (TBESS) oraz obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy.