Polonia Irlandia

Ponad tysiąc euro – to realny koszt wyprawki dla dziecka do szkoły w Irlandii.

Koszt wyprawki dla dziecka do szkoły to spory wydatek. Według najnowszego raportu Irish League of Credit Unions koszt wyprawki dla jednego ucznia w tym roku sięga średnio €1,048 (szkoła podstawowa) oraz €1,401 (szkoła ponadpodstawowa).

Najwięcej pieniędzy trzeba wydać na nowe mundurki, obuwie i książki. Część szkół oferuje uczniom wypożyczenie części podręczników za niewielką sumę pieniędzy (Book Rental Scheme) lub sprzedaż książek używanych.

Można się także starać o dodatek Back to School Clothing and Footwear Allowance. W tym roku dofinansowanie zostało podniesione o 25% – czytaj: Od lipca wejdzie podwyżka zasiłku dla dzieci – jest decyzja nowego premiera

Rodzice niektórych dzieci muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem jakim jest opłata za egzaminy Junior Cert i Leaving Cert. Jest to koszt ponad €100, nie wliczając kolejnych opłat za powtórki czy odwołania. Można się ubiegać o zwolnienie z opłat egzaminacyjnych, jeśli dziecko posiada ważną kartę Medical Card.

Trzeba także pamiętać o opłatach na ubezpieczenie, przybory plastyczne, wycieczki i inne drobne opłaty, które należy uiścić w ciągu roku szkolnego. Według raportu 25% rodziców opóźni opłacenie rachunków, by stać ich było na wyprawkę szkolną dla dzieci. Pożyczkę z banku weźmie 29% rodziców.