Polonia Irlandia • Gazeta • Wiadomości i Informacje

Meteorolodzy w Irlandii ostrzegają przed falą upałów, która jeszcze się nie skończyła.

W czwartek w stacji meteorologicznej w Valentia w hrabstwie Kerry odnotowano rekordową w tym roku wysokość temperatury 28 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach nadal przewiduje się bardzo wysokie temperatury w Irlandii.

Podczas gdy większa część Europy zmaga się z morderczym upałem, mieszkańcy Irlandii cieszą się słońcem i ciepłem, a plaże wypełniają się ludźmi spragnionymi ochłody.

Meteorolodzy z Met Eireann potwierdzają, że fala upałów w Irlandii jeszcze trochę potrwa. Jednocześnie ostrzegają przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zachęcają do używania kremów ochronnych z filtrami, a także odzieży ochronnej. W miarę możliwości należy unikać przebywania na słońcu w godzinach między 11:00 a 15:00, kiedy ryzyko poparzenia słonecznego jest największe.

Wydano również specjalny komunikat dla alergików w związku z bardzo wysokim stężeniem pyłków w powietrzu. Sprzyja im suche powietrze i właśnie wysokie temperatury.

Mieszkańców Irlandii prosi się również o zachowanie ostrożności w związku z możliwym wybuchem pożarów. W 2018 roku podczas letniej fali upałów doszło do licznych pożarów w hrabstwach Dublin, Wicklow, Limerick, Cork, Tipperary i Offaly.

Prognoza pogody dla Irlandii

Zgodnie z prognozą pogody Met Eireann w ciągu najbliższych dni nadal możemy spodziewać się wysokich temperatur. W piątek temperatury oscylować będą w granicach od 22 do 27 stopni Celsjusza. W rejonie Munster i Connacht możliwe są przejściowe burze z ulewnymi opadami deszczu. Najwięcej słońca będą mieć mieszkańcy Ulster i większej części Leinster.

Podobnie ma być w sobotę, natomiast od niedzieli do wtorku lekkie ochłodzenie – temperatury nie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Jednak w środę ponownie przewidziano wzrost temperatur w Irlandii.