POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trwa burzliwa dyskusja na temat wprowadzenia nowych restrykcji dla mieszkańców Irlandii.

W poniedziałek wieczorem rząd oficjalnie odrzucił zalecenie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) dotyczące wprowadzenia Poziomu 5 dla całej Irlandii.

Przywódcy koalicyjnych partii znaleźli własne rozwiązanie i zdecydowali o wprowadzeniu Poziomu 3 we wszystkich hrabstwach od wtorku 06/10/2020 od północy na okres trzech tygodni.

W swoim wieczornym wystąpieniu Taoiseach Micheál Martin powiedział, że bardziej surowe ograniczenia miałyby wpływ, z którego wielu mogłoby nie wyjść. Także Minister Zdrowia Stephen Donnelly broni decyzji rządu twierdząc, że Poziom 5 oznaczałby poważne konsekwencje dla rodzin i firm.

W podobnym tonie wypowiedział się Wicepremier Leo Varadkar, który skrytykował też sposób przekazania rekomendacji dla rządu. Jego zdaniem niedzielny wieczór nie jest odpowiednią porą na przekazanie takich ważnych rekomendacji bez przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji.

Tymczasem opozycja oczekuje więcej informacji w sprawie odrzucenia zaleceń NPHET i szczegółów planu rządu co do oczekiwanych efektów wprowadzenia Poziomu 3.

Na więcej informacji czekają także funkcjonariusze Gardy, którzy mają egzekwować restrykcje Poziomu 3. Na obecną chwilę nie ma żadnych konkretnych wytycznych w tym temacie.

Poziom 5 w Irlandii – ostrzeżenie NPHET

Dr Tony Holohan ostrzega irlandzki rząd, że wprowadzenie ograniczeń na Poziomie 5 jest teraz „jedyną szansą” opanowania Covid-19 przy jednoczesnym utrzymaniu otwartych szkół i dostępnych innych usług opieki zdrowotnej.

Członkowie NPHET stwierdzili, że „stopniowe podejście” ostatecznie i tak doprowadzi do ograniczeń na Poziomie 5.