POLONIA IRLANDIA

Wprowadzenie tego systemu w Irlandii może rozwiązać problemy na rynku mieszkaniowym.

Minister ds. Mieszkalnictwa w Irlandii Eoghan Murphy ogłosił nowy plan przyznawania kredytu hipotecznego. Wprowadzenie tego systemu i zwiększenie liczby przyznanych kredytów hipotecznych może pomóc rozwiązać problemy na rynku mieszkaniowym. Rząd liczy też na wyhamowanie procesu podwyżek czynszy.

Dzięki nowemu systemowi osoby, które nie kwalifikowały się do uzyskania kredytu na dom, będą teraz miały szansę go otrzymać. Od dawna mieszkańcy Irlandii oczekiwali zmian w tej kwestii.

Od kilku lat był problem w uzyskaniu kredytu hipotecznego przez osoby, które zatrudnione są w pełnym wymiarze godzin. Aplikujący nie wykazywali wystarczających dochodów według banków, by można im było przyznać kredyt. Jednocześnie te osoby nie mogły ubiegać się o dom socjalny, ponieważ ich dochód był za wysoki…

Dlatego rząd premiera Leo Varadkar pracował nad rozwiązaniem tego problemu. Dzisiaj rano poinformowano, że w przyszłym tygodniu zostanie wprowadzony nowy system, dzięki któremu więcej osób będzie mogło otrzymać kredyt na dom lub mieszkanie w Irlandii.

O kredyt mogą ubiegać się osoby, które kupują nieruchomość w Irlandii po raz pierwszy – tzw. First-Time Buyers. Jeśli chodzi o zarobki – limit dochodu dla pojedynczego aplikanta nie może przekroczyć €50.000 rocznie. W przypadku pary nie może to być więcej niż €75.000 rocznie.

Rebuilding Ireland Home Loan – bo tak się nazywa nowy plan kredytów hipotecznych – umożliwi zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Wartość domu nie może przekraczać €320.000 w miastach Dublin, Cork i Galway. Na pozostałym obszarze Irlandii wartość domu nie może przekroczyć €250.000

Aplikujący mogą otrzymać kredyt w wysokości 90% ceny nieruchomości. Mogą przy tym wybrać raty spłat na okres 25 do 30 lat i różne warianty oprocentowania. Kredyty przyznawać będą lokalne władze zajmujące się mieszkalnictwem od 1 lutego 2018 roku.