POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W Irlandii pojawiły się informacje na temat szczytu obecnej fali zachorowań na Covid-19.

W sobotę 09/01/2021 poinformowano o 4.842 nowych przypadkach Covid-19 w Irlandii. Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 1.293 osoby, a 119 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Liczba nowych zakażeń jest niższa niż ta z ostatnich kilku dni, jednak eksperci ostrzegają, że w rzeczywistości i tak jest dużo wyższa. Wynika to z faktu, że kontakty osób z potwierdzonym zakażeniem nie są już testowane.

Tymczasem HSE przygotowuje się na wdrożenie planu awaryjnego w szpitalach, w których wkrótce może znaleźć się nawet ponad 2.000 pacjentów z Covid-19. Przy rosnących liczbach zakażeń na oddziały intensywnej terapii mogą trafić nawet setki osób.

Modelowanie przeprowadzone przez ekspertów z NPHET pokazuje, że presja na szpitale osiągnie szczyt między 16 a 22 stycznia.

Kilka dni temu dr Tony Holohan stwierdził, że prawdopodobnie Irlandia osiąga szczyt trzeciej fali zakażeń. Jego zdaniem konieczna jest dalsza analiza danych, ale są oznaki, że najgorszy wpływ obecnej fali zachorowań dobiega końca.

Podobnie o szczycie zachorowań wypowiedział się Dyrektor Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Wirusów Cillian de Gascun. Jego zdaniem w nadchodzącym tygodniu przypadki koronawirusa w Irlandii ustabilizują się.