Trzęsienie ziemi w Irlandii – podano epicentrum

Krajowa Sieć Sejsmiczna (INSN) poinformowała o trzęsieniu ziemi w Irlandii.

Irlandzka Krajowa Sieć Sejsmiczna (INSN) poinformowała, że w Irlandii doszło do kolejnego w ostatnich latach trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi w Irlandii

Do tego geologicznego zjawiska doszło w sobotę 6 maja o godzinie 1:30 na głębokości około 5 km w pobliżu Parku Narodowego Glenveagh.

INSN twierdzi, że w tej sprawie wpłynęły liczne doniesienia, a zdarzenie było odczuwalne w całym regionie Donegal i zostało zarejestrowane przez stacje sejsmiczne w całym kraju.

Według danych zrejestrowanych przez sejsmografy, to trzęsienie ziemi było relatywnie słabe i miało siłę 2,5 w skali Richtera.

4 marca 2023 r. o godzinie 03:45 na płaskowyżu Rockall na północnym Atlantyku, około 600 km na północny zachód od Donegal, wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3 w skali Richtera. Trzęsienie ziemi zlokalizowano na głębokości 10 km.

Wstrząsy sejsmiczne w Irlandii

Członkowie INSN twierdzą, że w Irlandii trzęsienia ziemi występują stosunkowo często. Jednak wstrząsy o sile przekraczającej 2 w skali Richtera zdarzają się co kilkanaście lat.

Głównym celem INSN jest wykrywanie i lokalizowanie trzęsień ziemi w Irlandii i jej pobliżu, a także wykrywanie dużych wstrząsów sejsmicznych w dowolnym miejscu na świecie.

Zaapelowano, by osoby, które odczuły to trzęsienie ziemi w sobotę 6 maja, złożyły raport na stronie internetowej Krajowej Sieci Sejsmicznej.

Więcej: insn.ie