HSE ostrzega przed drastycznym wzrostem zachorowań na grypę w Irlandii.

Już trzy osoby zmarły wskutek powikłań grypy. HSE ostrzega przed drastycznym wzrostem zachorowań w całej Irlandii.

Tylko w ubiegłym tygodniu z powodu grypy do szpitala trafiły 143 osoby, a od początku sezonu grypowego są to już 324 osoby. Na oddział intensywnej terapii trafiło 12 osób – u wszystkich potwierdzono szczep wirusa A.

Rośnie także liczba zachorowań wśród dzieci i niemowląt:

Więcej: Wirus RSV – coraz więcej zachorowań w Irlandii 

Osoby, u których wystąpiły pierwsze objawy grypy, powinny pozostać w domu – twierdzą lekarze. Unikanie skupisk ludzi to najlepszy sposób na powstrzymanie epidemii.

W placówkach medycznych znajdują się plakaty informujące w jaki sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zaleca się poprawne korzystanie z chusteczek higienicznych oraz częste mycie rąk.

Osobom z tzw. grupy ryzyka lekarze zalecają szczepienia przeciwko grypie. W tym sezonie szczepionka obejmuje cztery szczepy wirusów, w tym szczep wirusa A. Oczekuje się więc, że będzie ona bardziej skuteczna.

Przedstawiciele HSE apelują również o kontakt z lekarzami GP zamiast wizyty lekarskiej w szpitalu. Większość szpitali w Irlandii jest przepełniona już od wielu tygodni, a na izbie przyjęć trzeba czekać wiele godzin, co tylko pogarsza sprawę.