POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Sprawdź swój dysk. Kierowcy w Irlandii są ostrzegani przed fałszywymi polisami ubezpieczenia samochodów.

Po raz kolejny właściciele samochodów w Irlandii narażeni są na próbę oszustwa, a w konsekwencji na utratę samochodu.

Na początku roku pisaliśmy o lawinowo fałszowanych dowodach rejestracyjnych – czytaj: Sprawdź swój samochód. Właścicielom grozi konfiskata pojazdu

Kilka miesięcy później Garda apelowała o ostrożność przy zakupie samochodu, ponieważ coraz więcej sprzedających posługuje się sfałszowanym certyfikatem NCT – czytaj: Uwaga na oszustów. Fałszują przeglądy NCT samochodów

Dzisiaj rano opublikowano ostrzeżenie dla właścicieli pojazdów w związku z wykryciem procederu sprzedaży fałszywych polis ubezpieczeniowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Krajowe Biuro Gardy ds. Przestępstw Gospodarczych.

Oszuści podszywający się pod brokerów ubezpieczeniowych działają w internecie. Oferują polisy ubezpieczenia samochodu w cenie do €300. Ich główne ofiary to osoby o niskich dochodach, młodzi kierowcy i cudzoziemcy ze słabą znajomością języka angielskiego. Oszuści pobierają pieniądze, a potem wysyłają sfałszowane polisy i dyski.

Do wykrycia oszustwa dochodzi głównie podczas kontroli drogowej Gardy. Właściciele pojazdów dowiadują się wtedy, że mimo opłacenia polisy nie są de facto ubezpieczeni, a więc prowadzą nielegalnie. Wiąże się to z konfiskatą pojazdu przez Gardę, mandatem, a także możliwa jest sprawa w sądzie.