POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII

Irlandia jest dzisiaj sparaliżowana i praktycznie odcięta od reszty świata. A to jeszcze nie koniec.

Ekstremalne jak na ten kraj warunki pogodowe przyczyniły się do całkowitego paraliżu Irlandii. Dzisiejszy dzień to dowód na to, iż nie należy ignorować ostrzeżeń meteorologicznych.

Wstępny bilans wczorajszych zamieci śnieżnych nie wygląda ciekawie. Met Eireann przedłużył czerwony alert na części Irlandii, co oznacza, że nadal jest niebezpiecznie.

Efekty sztormu Emma w Irlandii

Mimo ostrzeżeń, wielu mieszkańców ryzykowało swoje życie i zdecydowało się na podróż samochodem. W efekcie straż pożarna otrzymywała tysiące zgłoszeń od kierowców, którzy – w najlepszym wypadku – utknęli swoim samochodem w jakiejś zaspie.

W wyniku sztormu Emma aż 24.000 domów jest bez prądu. Najgorzej jest w „trójkącie” Dundalk, Kildare/Offaly i Dublin. Tysiące domów w Louth, Meath, północnym Dublinie, a także Blanchardstown, Skerries, Pelletstown i Julianstown nadal czeka na przywrócenie dostaw prądu. ESB przewiduje, że stanie się to dzisiaj do godziny 20:00 wieczorem.

Sklepy, szkoły, urzędy i transport publiczny w Irlandii

Większość sklepów jest dzisiaj zamknięta, podobnie banki, urzędy, w tym urzędy pocztowe. Przewiduje się ponowne otwarcie sklepów najwcześniej o godzinie 13:00, lecz należy to sprawdzić przed wyruszeniem z domu na zakupy.

Wszystkie loty na terenie Irlandii są dzisiaj odwołane. Zapowiedziano, że ponownie lotniska zostaną otwarte w sobotę rano. Nie kursują pociągi, Dublin Bus, Luas i większość autobusów Bus Eireann.

Wszystkie szkoły w obszarze objętym czerwonym alertem pogodowym są zamknięte do poniedziałku.

Jak wygląda prognoza pogody dla Irlandii

Met Eireann przedłużył czerwony status alertu dla regionu Munster, Leinster i Galway do godziny 18:00 wieczorem. Przewiduje się nieprzerwane opady śniegu przy silnym wschodnim wietrze.

Status pomarańczowy alertu pogodowego obowiązuje dla Cavan, Monaghan, Donegal, Leitrim, Mayo, Roscommon i Sligo, gdzie przewiduje się dalsze obfite opady śniegu.

Temperatury w ciągu dnia w Irlandii nie przekroczą 2 stopni Celsjusza, w nocy będzie to od -3 do 0 stopni Celsjusza. W sobotę ocieplenie – nawet do 6 stopni Celsjusza. Przewiduje się również opady deszczu i śniegu z deszczem. W niedzielę zimno – maksymalnie 4 stopnie Celsjusza.