POLONIA IRLANDIA

Prawie 14.000 osób czekających na dom socjalny w Irlandii zostało skreślonych z listy oczekujących tzw. housing list.

W całej Irlandii tysiące osób aplikuje o przyznanie domu socjalnego od lokalnych władz. W ciągu ostatniej dekady liczba oczekujących znacznie się zwiekszyła. Wpływ na to miał przede wszystkim trwający kryzys mieszkaniowy.

Jednak rząd w Irlandii opublikował właśnie raport dotyczący list oczekujących na przyznanie domu i okazało się, że od ubiegłego roku liczba ta spadła o prawie 14.000 osób.

Jeszcze w 2017 roku w kolejce o dom znajdowało się 85.799 osób (dane za miesiąc czerwiec). W tym roku, również w czerwcu, było to już 71.858 osób. Jest to więc spadek o 16.2%, co może być sporym zaskoczeniem, bo kryzys przecież nadal trwa.

W Dublinie odnotowano spadek o 4.500 osób w porównaniu do danych z ubiegłego roku. W sumie wszystkie hrabstwa w Irlandii, poza Cavan i Monaghan, mogą potwierdzić odwróconą tendencję.

Według Ministra ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy spadek liczby oczekujących to oznaka sukcesu programu Rebuilding Ireland. Coraz więcej osób rezygnuje z listy oczekujących i stara się o hipotekę na zakup domu. Program oznacza też budowę tysięcy domów socjalnych, a także pomoc w pokryciu kosztów zamieszkania poprzez HAP lub RAS.