POLONIA IRLANDIA

Już niedługo kierowcy w Irlandii mogą się spotkać z nieoczekiwaną obniżką cen ubezpieczenia samochodu.

Jest szansa, że kierowców w Irlandii czeka nieoczekiwana obniżka cen ubezpieczenia samochodu, a nawet zwrot pieniędzy.

Komisja Europejska

Komisja Europejska ustala właśnie czy irlandzka branża ubezpieczeniowa zablokowała wejście na rynek nowym firmom.

Z opublikowanych wstępnych ustaleń Komisji wynika, że Insurance Ireland naruszyło unijne przepisy antymonopolowe, skutecznie ograniczając konkurencję w branży.

Stwierdzono, że Insurance Ireland „arbitralnie opóźniło lub de facto odmówiło dostępu” firmom, które chciały uzyskać dostęp do systemu udostępniania danych, Insurance Link.

Komisarz UE ds. Konkurencji, Margrethe Vestager, powiedziała:

Uniemożliwiło to konkurencyjne wejście nowych graczy, a tym samym ograniczyło wybór przez irlandzkich kierowców komunikacyjnych polis ubezpieczeniowych po konkurencyjnych cenach.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Na ustalenia Komisji odpowiedział Rzecznik Konsumentów, Dermott Jewell, który określił je jako „bardzo znaczące i poważne”. Jego zdaniem ustalenia te zasługują na pilną uwagę rządu, Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) oraz Banku Centralnego.

Rzecznik zaznaczył, że ubezpieczenie komunikacyjne jest wymagane prawnie, a przy wyborze polisy kluczowymi kryteriami dla konsumenta są przystępność cenowa i konkurencyjny wybór.

Jeśli ustalenia dochodzenia Komisji zostaną podtrzymane, to kierowców w Irlandii czekają niższe ceny ubezpieczeń, w grę może wejść też zwrot pieniędzy – uważa rzecznik Jewell.

Insurance Ireland ma się teraz zapoznać z ustaleniami Komisji Europejskiej i odpowiedzieć na zarzuty. Przedstawiciele firmy wykazują przy tym pełną chęć współpracy.