
Naukowcy opublikowali wnioski ze swoich badań dotyczących występowania gatunku pająka fałszywej czarnej wdowy w Irlandii.
Naukowcy z NUI w Galway spędzili ostatnie lata na badaniu pająka fałszywej czarnej wdowy i odkryli, że objawy jego ukąszeń są podobne do tych, które występują po ukąszeniu pająka czarnej wdowy.
Pająki w Irlandii
Pająk fałszywa czarna wdowa pochodzi z Wysp Kanaryjskich, lecz w ostatnich latach stał się jednym z najpospolitszych gatunków pająków w Irlandii. Uważa się, że mutacja genetyczna w obrębie gatunku zmusiła pająka do przystosowania się do nowego środowiska.
Jego jadowite ugryzienie staje się coraz bardziej powszechne, a niektóre osoby wymagają leczenia szpitalnego.
Naukowcy odkryli, że pająk ma podobne toksyny do pająka czarnej wdowy – aż 111 ze 140 toksyn zawartych w jadzie fałszywej wdowy znaleźć można też w jadzie fałszywej czarnej wdowy.
Ukąszenia pająka fałszywej czarnej wdowy w niektórych przypadkach powodowały sztywność kończyn, a w rzadkich przypadkach pacjenci byli leczeni z powodu ran i infekcji bakteryjnych.
Objawy ukąszenia mogą wahać się od łagodnego obrzęku do intensywnego bólu, u niektórych osób może wystąpić silny obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni.
Ukąszenie pająka w Irlandii
Do ukąszenia przez pająki fałszywej czarnej wdowy zwykle dochodzi w domu, szczególnie gdy ludzie śpią lub pająk został uwięziony w ubraniu.
Naukowcy informują, że mieszkańcy muszą zaakceptować obecność tych pająków w Irlandii. Jeśli w okolicy jest duża populacja fałszywych wdów, to przed założeniem ubrań należy nimi potrząsnąć. Mieszkańcy powinni złapać pająka w domu i wyrzucić go na dworze.
Naukowcom udało się stworzyć bazę danych DNA, aby umożliwić lekarzom identyfikację ukąszeń pająków fałszywej czarnej wdowy. Ma to pomóc w leczeniu osób, które zostały ukąszone przez pająka.