Ulga dla kierowców w Irlandii - spadek cen paliw

Przez wiele miesięcy kierowcy w Irlandii zmagali się z rekordowymi cenami paliw.

Od wielu miesięcy kierowcy w Irlandii znajdowali się pod dużą presją spowodowaną rekordowymi podwyżkami cen paliw.

Ceny paliw w Irlandii

Z najnowszych danych wynika jednak, że ceny benzyny i oleju napędowego w Irlandii spadły, co jest dobrą wiadomością dla kierowców.

Według informacji z AA Ireland, tylko w ostatnim miesiącu ceny oleju napędowego spadły o 22 centy, co oznacza spadek o 11,3%. W tym samym czasie ceny benzyny spadły o 17 centów, co oznacza 9,8%.

Obecnie benzyna ma najniższą cenę od września 2021 roku, a za litr średnio trzeba płacić 1,60 euro. Średnia cena oleju napędowego wynosi obecnie 1,74 euro za litr, co jest najniższą ceną od lutego br.

Spadek cen

Na spadek cen paliw złożyło się kilka czynników, jak twierdzą znawcy rynku. Obniżka cen baryłki ropy naftowej wynika z obawy przed globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Cena baryłki spadła z najwyższego poziomu około 130 dolarów w marcu do poniżej 80 dolarów obecnie. A dolar osłabił się w stosunku do euro, co ma przełożenie na ceny.

Komentatorzy rynku twierdzą też, że na spadek cen paliw wpływ ma zaobserwowany spadek kosztów transportu paliwa drogą morską.

Ostrzegają jednak, że na ceny oleju napędowego na stacjach paliw negatywnie mogą wpłynąć dalsze sankcje nałożone na Rosję, które mają wejść w życie w lutym przyszłego roku.