POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister zaleca podróżującym z Irlandii dokładnie zapoznać się z zasadami obowiązującymi w krajach, do których się udają.

Minister Stanu, Ossian Smyth, przybliżył obraz sytuacji, jaka czeka podróżujących po 19 lipca. W tym dniu zniesiony zostanie obowiązujący od roku zakaz podróżowania w „nieistotnych celach”, a Irlandia dołączy do programu unijnych certyfikatów dla podróżnych.

Unijne certyfikaty dla podróżnych

Minister poinformował, że certyfikaty nie będą potrzebne do lotu za granicę, lecz ostrzegł, że osoby bez dokumentu będą musiały stawić czoła „znacznie większej kontroli” na lotnisku.

Osoby bez zaświadczenia znajdą się na „wolnym pasie” – podobnie jak to jest w przypadku typowej kontroli dla podróżujących z państw spoza Unii Europejskiej. Minister twierdzi też, że osoby te mogą być baczniej kontrolowane.

Minister Smyth uczula również, by osoby planujące zagraniczną podróż zapoznały się dokładnie z zasadami obowiązującymi w krajach, do których się udają.

Informacje dla podróżujących

Niektóre kraje Unii Europejskiej mają nieco inne zasady dotyczące przyjazdów, w tym różne limity wiekowe, w których dzieci muszą zostać przetestowane przed podróżą – dlatego zaleca się, aby przed wyjazdem sprawdzić stronę internetową Re-open UE.

Minister przypomina też, że osoby, które potrzebują testu do uzyskania certyfikatu Covid, nie będą mogły w tym celu skorzystać z bezpłatnej usługi testowania HSE i zamiast tego będą musiały wykonać test prywatnie.

Podróżni będą mogli wykonać zarówno testy RT-PCR, jak i testy antygenowe. Zaświadczenie oparte na teście antygenowym nie jest wprawdzie akceptowane przy wjeździe do Irlandii, ale jest akceptowane w wielu innych krajach wspólnoty.

Czytaj też: Certyfikat dla podróżnych – co z zaświadczeniami w Irlandii?