POLONIA IRLANDIA

Coraz więcej osób w Irlandii zgłasza swoje problemy z uzyskaniem unijnego certyfikatu dla podróżnych.

Od 19 lipca przywrócona została możliwość podjęcia zagranicznych podróży z Irlandii w celach turystycznych. Już kilka tygodni wcześniej mieszkańcy kraju rozpoczęli rezerwować swoje upragnione wakacje.

Zagraniczne wakacje

Wdrożenie unijnego certyfikatu dla podróżnych miało im ułatwić podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej, choć z założenia nie jest dokumentem niezbędnym podczas takiego wyjazdu.

Jednak sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Praktycznie z dnia na dzień w poszczególnych krajach zaostrzane są niektóre przepisy dla turystów. Certyfikat zaczyna być traktowany jako przepustka do wejścia do punktów gastronomicznych czy miejsc kultury i rozrywki.

Jest to więc przyczyna, dla której mieszkańcy Irlandii decydują się złożyć wniosek o unijny certyfikat covid. Osoby zaszczepione otrzymują swoje zaświadczenia pocztą elektroniczną lub tradycyjną.

Problem z unijnym certyfikatem

Niestety w dalszym ciągu są problemy z uzyskaniem certyfikatu przez ozdrowieńców. Problemy zgłaszają także osoby, których zaświadczenia zawierają błędy.

Infolinia jest przeciążona, a na pomoc agenta trzeba czekać średnio 90 minut. Rośnie społeczna frustracja, a niektóre osoby twierdzą, że przez problemy z certyfikatem są zmuszone odwołać swój wyjazd.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że w zeszłym tygodniu udało się zrealizować mniej niż 10% wszystkich połączeń. Zwiększono więc liczbę agentów i uruchomiono specjalną stronę, na której można składać wnioski:

Czytaj: Unijne certyfikaty dla podróżnych – jest ułatwienie dla mieszkańców Irlandii

Przedstawiciele rządu apelują, aby mieszkańcy nie dzwonili na infolinię, chyba że podróżują w ciągu najbliższych 10 dni. Zaleca się wypełnianie wniosku o certyfikat przez internet.

Więcej: gov.ie