Upały w Irlandii - apel do mieszkańców

Irlandia zmaga się z rekordowymi temperaturami i bardzo niskim poziomem wód.

W minionych dniach Irlandia doświadczyła niespotykanych warunków pogodowych. W Athenry (hrabstwo Galway) zanotowano aż 25,9°C – najwyższą temperaturę kwietnia w historii kraju.

Upały w Irlandii

Podobnie wysokie temperatury odnotowano w całym kraju, a rekordy padły w aż 17 lokalizacjach, w tym w Phoenix Park w Dublinie.

Wyjątkowa fala ciepła nie kończy się na jednym dniu. Prognozy zapowiadają, że piękna, sucha pogoda utrzyma się przez co najmniej 10 dni, z minimalnymi opadami deszczu, głównie przelotnymi.

To z jednej strony dobra wiadomość dla miłośników słońca, ale jednocześnie spore wyzwanie dla zasobów wodnych kraju.

W związku z wyjątkowo niskim poziomem wód, od wtorku, 6 maja, wprowadza się sześciotygodniowy zakaz używania węży ogrodowych w trzech obszarach: Mullingar (hrabstwo Westmeath), Milford (hrabstwo Donegal) oraz Kells-Oldcastle (hrabstwo Meath). Zakaz będzie obowiązywać do 16 czerwca.

Zakaz dla mieszkańców

Decyzja została podjęta w ramach Water Conservation Order, aby zabezpieczyć podstawowe dostawy wody. Główne jeziora zasilające te regiony – Lough Owel, Lough Colmcille oraz Lough Bane – osiągnęły historycznie niskie poziomy, co jest wynikiem siedmiu miesięcy wyjątkowo niskich opadów.

Dane Met Éireann pokazują, że suma opadów w tych rejonach była o 28% niższa od średniej, co odpowiada jedynie pięciu miesiącom normalnych opadów.

Zakaz dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i firm w zakresie działań niezwiązanych bezpośrednio z działalnością komercyjną. Obejmuje m.in.:

  • podlewanie ogrodów;
  • mycie prywatnych pojazdów za pomocą węża ogrodowego
  • napełnianie basenów, brodzików, oczek wodnych (z wyjątkiem stawów rybnych)
  • napełnianie fontann ozdobnych i sztucznych stawów

Zakaz obowiązuje tylko w trzech wymienionych regionach, ale Uisce Éireann apeluje do wszystkich mieszkańców Irlandii o oszczędzanie wody.

Szczególnie monitorowane są także inne obszary, m.in. w hrabstwach Kilkenny, Galway, Limerick, Kerry i Tipperary, gdzie podejmowane są działania mające na celu ochronę zasobów wodnych.

Prognoza w Irlandii

Choć ciepła, słoneczna pogoda z pewnością cieszy, szczególnie po długim okresie deszczowym, to obecna sytuacja pokazuje, jak duże wyzwania stoją przed Irlandią w kontekście zarządzania zasobami wody.

Przewiduje się, że utrzymująca się susza i rosnące zapotrzebowanie na wodę mogą nasilać problemy w kolejnych miesiącach.

Warto pamiętać, że nawet jedna godzina podlewania ogrodu wężem ogrodowym zużywa tyle wody, ile średnia rodzina potrzebuje na cały dzień. W obliczu rosnących wyzwań każdy gest oszczędności ma więc znaczenie.