Urlop macierzyński w Irlandii - zapowiedź ważnych zmian

Zmiana przepisów w Irlandii ma działać na korzyść kobiet i ich dzieci.

Minister ds. Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży zapowiada ważne zmiany w urlopie macierzyńskim.

Urlop macierzyński w Irlandii

Na mocy nowej ustawy kobiety z chorobami onkologicznymi będą mogły odroczyć swój urlop macierzyński. Zmiana przepisów w Irlandii ma działać na korzyść kobiet i ich dzieci.

Nowe prawo umożliwi kobietom, które chorują na raka lub inne poważne choroby, skorzystanie z pełnego okresu urlopu macierzyńskiego po zakończeniu leczenia.

Minister Roderic O’Gorman, zabierając głos na konferencji Partii Zielonych w Cork, ogłosił, że będzie pracował nad nową ustawą „przez najbliższe kilka miesięcy”.

Rozumie się, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie przedstawiony przed rządem jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Irlandzkie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem (ICS), które lobbowało na rzecz takiego rozwiązania, z zadowoleniem przyjęło zapowiedź ministra.

Nowe przepisy w Irlandii

Averil Power, dyrektor generalny ICS, powiedziała:

Każdego tygodnia gdzieś w Irlandii kobieta dowiaduje się o swojej diagnozie raka w trakcie ciąży lub z małym dzieckiem. W rezultacie są one oddzielone od swoich maluszków podczas pobytu w szpitalu i często są zbyt chore, by opiekować się nimi, gdy są w domu.

W tej chwili kobiety nie mogą odroczyć swojego urlopu macierzyńskiego do czasu zakończenia leczenia. Gdy ich urlop macierzyński się skończy, wracają do pracy i „nigdy nie odzyskują istotnego czasu więzi, którego nie mogły doświadczyć podczas choroby”, stwierdziła dyrektor Power.

Dodała, że kampania Leave Our Leave „podkreśla przygnębiający wpływ, jaki ma to na kobiety i ich dzieci”. Zauważyła przy tym też, iż obecnie urlop macierzyński można odroczyć tylko w przypadku hospitalizacji dziecka.

Ustawa The Maternity Protection Act 2004 stanowi, że osoby, u których w trakcie ciąży zdiagnozowano raka lub inną poważną chorobę, muszą wykorzystać swój urlop macierzyński na czas leczenia.

Minister O’Gorman zapowiedział, że będzie współpracować z Irish Cancer Society przy tworzeniu tej nowej ustawy.