Zdaniem ministra przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg i chodników w Irlandii.

Minister Transportu w Irlandii zatwierdził nowe przepisy, zgodnie z którymi wzrosną kwoty mandatów za nieprawidłowe parkowanie.

Mandaty w Irlandii

Kierowcy przyłapani na parkowaniu na chodnikach, ścieżkach rowerowych i pasach dla autobusów spotkają się z podwyższonymi mandatami. Od 1 lutego 2022 r. kwota mandatów wzrośnie z 40 do 80 euro.

Minister Transportu, Eamon Ryan, powiedział, że ta zmiana będzie promować aktywne podróżowanie i zachęcać do „bardziej rozważnego wykorzystania przestrzeni drogowej”. Ma też odstraszać kierowców od prób nielegalnego parkowania.

Parkowanie w Irlandii

Ryan powiedział, że parkowanie na ścieżkach autobusowych i rowerowych zagraża rowerzystom i podważa inwestycje w transport publiczny.

Natomiast parkowanie na chodnikach szczególnie naraża pieszych, takich jak osoby na wózkach inwalidzkich i osoby pchające wózki, które zmuszone są do zjechania z chodnika i włączenia się w ruch uliczny – powiedział minister.

Jego zdaniem podwyżki mandatów powinny przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg i chodników w Irlandii.

Więcej: gov.ie