POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Rośnie liczba osób zmarłych w wyniku grypy oraz innych wirusów, które w tym sezonie w Irlandii są wyjątkowo agresywne.

W tym sezonie w Irlandii mamy do czynienia z wyjątkowo agresywną postacią wirusów grypy. Od ostatniego tygodnia liczba zmarłych wzrosła o 21, co budzi niepokój wśród mieszkańców oraz służb medycznych.

Grypa w Irlandii – rośnie liczba ofiar

Przedstawiciele HSE poinformowali, że już 55 osób w Irlandii zmarło w wyniku grypy. Większość z nich to osoby po 65 roku życia, lecz były to też dzieci oraz osoby młode bez żadnych problemów zdrowotnych.

Za większość zachorowań odpowiedzialne są wirusy grypy typu B oraz tzw. grypy australijskiej. Lecz od kilku tygodni rośnie liczba pacjentów z problemami dróg oddechowych, za które odpowiedzialne są inne wirusy, w tym adenowirusy.

Adenowirusy w Irlandii – coraz więcej zachorowań

Adenowirusy są grupą wirusów wywołujących infekcje dróg oddechowych. Wirusy z tej grupy powodują także schorzenia oczu, jelita i dróg moczowych. Zakażeniu adenowirusem sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi (przedszkola, szkoły, szpitale, domy opieki). Choroba może przebiegać pod postacią przeziębienia, bądź też w formie ostrego zapalenia oskrzeli, oskrzelików lub zapalenia płuc. Jednym z objawów zakażenia może być suchy, uporczywy kaszel.

Niestety wielu pacjentów chorych na grypę zmaga się także z tym wirusem, co znacznie wydłuża okres rekonwalescencji. Może też stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób przewlekle chorych i osób z chorobami respiracyjnymi.