POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Przedstawiciele Gardy, HSE i Ministerstwa Zdrowia apelują do mieszkańców Irlandii o zachowanie ostrożności.

Oszuści w Irlandii wykorzystują obecny stan pandemiczny i próbują wyłudzić dane mieszkańców. Niestety w wielu przypadkach ich próby zwieńczone są sukcesem.

Przedstawiciele Gardy, HSE i Ministerstwa Zdrowia ostrzegają, by zachować ostrożność i pozostać czujnym, gdy ktoś wypytuje o wrażliwe dane.

Garda twierdzi, że wiele osób otrzymało wiadomości z prośbą o potwierdzenie prywatnych i poufnych informacji, takich jak adres, data urodzenia i numer PPS.

Zgłaszane są też przypadki, gdy rozmówca usiłuje „umówić” potencjalną ofiarę na szczepienie przeciwko Covid-19. Podczas rozmowy oszuści wypytują o infomacje jak dokładny adres i czy osoba ta mieszka sama.

Od kilku miesięcy oszuści wysyłaja też fałszywe zawiadomienia o terminie szczepienia lub testu i żądają opłacenia usługi.

HSE oświadcza, że pracownicy nigdy nie poszukują danych osobowych ani poprzez wiadomości SMS, ani w rozmowie telefonicznej.

Po raz kolejny informuje też, że szczepionka jest bezpłatna i nie jest dostępna prywatnie. Pierwszą osobą, do której należy się zwrócić w przypadku szczepionki lub testu, jest lekarz rodzinny.

Garda apeluje, aby nigdy nie ujawniać prywatnych informacji przez telefon lub SMS-y, a jeśli ktoś otrzyma taki telefon, powinien się rozłączyć i zgłosić sprawę na lokalnym posterunku.