POLONIA IRLANDIA

Pająki o długich, owłosionych odnóżach zagościły właśnie w wielu domach w Irlandii.

Sierpień i wrzesień to pora, kiedy pająki szukają schronienia, aby się rozmnażać. Podobnie jest w tym roku. W wielu domach w Irlandii spotkać można kreatury, których widok często przyspiesza bicie serca.

W tym roku dominuje gatunek jednych z najwiekszych pająków, których owłosione odnóża mogą mieć nawet 10 cm. To kątnik większy, którego męskie osobniki mogą dorastać do wielkości dłoni – w zależności od ilości spożywanego pokarmu.

Pająki nie są niebezpieczne, ale mogą ugryźć. Ugryzienie kątnika domowego jest bardzo bolesne. Może pojawić się zaczerwienienie i swędzenie, a ślad utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Mieszkańcy Irlandii powinni zachować ostrożność nie tylko w domach, ale też w ogrodach czy szopach, gdzie często zakładają gniazda. Spotkać je można raczej przypadkiem – ukryte za meblami, pod łóżkiem, w zasłonie czy w kwietnikach.

Szeroki rozstaw odnóży pozwala tym pająkom poruszać się z niespotykaną prędkością – nawet do 60 cm/s. Kątniki nie lubią światła. Ich sprinterskie ucieczki najlepiej widać, gdy zapalimy światło w ciemnym pomieszczeniu…