POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Mieszkańcy Irlandii powinni zwiększyć czujność wobec najnowszych metod cyberprzestępców.

W mediach publicznych pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed oszustwami cyberprzestępców działających na terenie Irlandii. Hakerzy stosują teraz nową metodę kradzieży danych bankowych.

Kilka dni temu rzecznik Bank of Ireland ostrzegał przed kolejną próbą wyłudzenia danych osobowych i danych bankowych od klientów tego banku. Z całego kraju napływały zgłoszenia o przestępcach podszywających się pod BOI.

Oszuści wysyłali wiadomości e-mail, SMS z fałszywymi informacjami w celu wyłudzenia danych. Część klientów banku otrzymywała też telefony od rzekomych pracowników BOI zaraz po tym jak opublikowali post dotyczący banku w mediach społecznościowych Facebook i Twitter.

Nowa metoda kradzieży danych w Irlandii

Cyberprzestępcy doskonalą jednak swoje metody działania i niestety bywają skuteczni. Przekonali się o tym ostatnio klienci kilku firm oferujących usługi internetowe w Irlandii.

Hakerzy dzwonią do mieszkańców i podając się za pracownika jednej z tych firm zgłaszają fikcyjny problem z internetowym łączem. Oferują zdalne rozwiązanie problemu i proszą o dostęp do komputera, haseł, a nawet dane karty płatniczej. W ten sposób udało się już oszukać kilka osób.

Garda potwierdza, że ofiary oszustwa były przekonane, że rozmawiają z pracownikiem technicznym dostawcy internetu. Ich ewentualne wątpliwości znikały kiedy przełączano ich do rzekomego menadżera.

Jak się uchronić przed kradzieżą danych w Irlandii?

Osoby, które zostały w ten sposób oszukane powinny bezzwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem oraz najbliższym posterunkiem Gardy. Apeluje się również, by nigdy nie podawać swoich danych przez telefon czy e-mail. W razie wątpliwości lepiej jest rozłączyć się z rozmówcą i skontaktować się z dostawcą usług w tej sprawie. Co ważne – powinno się użyć innego telefonu, bo wykręcając numer do operatora możemy ponownie dodzwonić się do przestępców – czasem linia może nadal być otwarta.