POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zaledwie dzień po ogłoszeniu nowych restrykcji rząd w Irlandii zmienił zdanie w sprawie zamknięcia szkół.

W środę opublikowano nowe ograniczenia dla mieszkańców, które mają na celu opanowanie trzeciej fali koronawirusa w Irlandii.

Wśród ogłoszonych zmian znalazła się kwestia powrotu uczniów do szkół. Zdecydowano, że od poniedziałku 11/01/2021 do szkół powrócą jedynie uczniowie, którzy w tym roku zdają egzamin Leaving Cert. Placówki miały też pozostać otwarte dla dzieci niepełnosprawnych.

Jednak w czwartek 07/01/2021 rząd wycofał się z tej decyzji. Wobec tego wszystkie szkoły w Irlandii pozostaną zamknięte, a uczniowie do końca miesiąca będą się uczyć na odległość.

Nieoczekiwana zmiana decyzji wynika głównie z faktu, że największy związek nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Irlandii (ASTI) odmówił dostosowania się do tych wytycznych. Swoje obawy wyrazili też przedstawiciele innych związków nauczycieli, opozycji, a także rodzice uczniów.

Minister Edukacji Norma Foley „z żalem” poinformowała o zmianie decyzji rządu. Natomiast przedstawiciele związku ASTI powiedzieli, że nie konsultowano się z nimi przed wczorajszym ogłoszeniem decyzji. Twierdzą też, że nie otrzymali zapewnień, że szkoły są bezpieczne dla pracowników i uczniów.