POLONIA IRLANDIA

Departament Opieki Społecznej zapowiada, że część osób może stracić uprawnienia do pobierania swojego świadczenia – taka informacja pojawiła się w irlandzkich mediach.

Zgodnie z zapowiedzią byłego premiera Irlandii Leo Varadkara do 09/07/2020 opublikowana miała zostać „zielona lista”. Do tych krajów, które znajdą się na liście, mieszkańcy Irlandii będą mogli latać bez obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie.

Najprawdopodobniej nowy rząd będzie gotowy z opublikowaniem listy najwcześniej 20/07/2020 – informacje na ten temat mają się pojawić już w najbliższy poniedziałek.

W dalszym ciągu zalecane jest unikanie wielkich wyjazdów z Irlandii w celach turystycznych. Rząd i NPHET (National Public Health Emergency Team) obawiają się drugiej fali zachorowań na Covid-19 w związku z międzynarodowym ruchem pasażerskim.

Utrata zasiłku dla bezrobotnych w Irlandii

Departament Opieki Społecznej zapowiada, że w wyniku utrzymującej się pandemii Covid-19 osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, które zdecydują się na zagraniczny wyjazd, mogą czasowo utracić uprawnienia do świadczenia.

Dotyczy to osób pobierających:

  • Jobseeker’s Benefit
  • Jobseeker’s Allowance
  • Pandemic Unemployment Payment

Osoby te stracą prawo do zasiłku przez okres wyjazdu oraz podczas 14-dniowej kwarantanny. Ministerstwo Opieki Społecznej argumentuje, że podczas izolacji osoba poszukująca pracy nie spełnia wymaganych kryteriów poszukiwania pracy.

Czytaj też: Ważne informacje w sprawie wypłat zasiłku Covid-19 w Irlandii