W ubiegły weekend rozpoczęto specjalną akcję Gardy w Irlandii.

Po ostatnich zamach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii zarządzono wzmożone kontrole na irlandzkich ulicach. Od niedzieli największe miasta Irlandii są patrolowane przez uzbrojone oddziały Gardy.

Członkowie specjalnej jednostki Garda Armed Support Unit rozpoczęli patrole w Dublinie, Cork, Limerick, Galway i Kilkenny. Jest to jednostka wyposażona w broń palną, a także inny rodzaj broni. Funkcjonariusze zostali wyszkoleni między innymi do reakcji na potencjalny atak terrorystyczny.

Rząd nadal określa skalę zagrożenia atakiem w Irlandii jako mało prawdopodobną, choć nie wykluczoną. W tej chwili jednak badane są powiązania terrorysty Rachid Redouane z osobami mieszkającymi w południowej części Dublina. Był on jedną z trzech osób odpowiedzialnych za ostatni atak w Londynie. Do tej pory wiadomo, że Rachid Redouane mieszkał kiedyś w okolicy Rathmines w Irlandii.

Nowy lider Fine Gael – Leo Varadkar – zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, to w ciągu pierwszych 50 dni nowego gabinetu powoła komitet bezpieczeństwa podobny do COBRA w Wielkiej Brytanii. Komitet będzie odpowiedzialny za kierowanie walką z terroryzmem.