Kampania reklamowa skierowana jest zarówno do osób poszukujących pracy, jak i do firm.

Fáilte Ireland rozpoczyna kampanię mającą na celu przyciągnięcie pracowników do branży turystycznej i hotelarsko-gastronomicznej. Przed pandemią branża zajmująca się gościnnością zatrudniała ponad 260.000 osób na terenie całej Irlandii.

Brak pracowników

Około dziewięć na dziesięć firm z tego sektora twierdzi, że miało trudności z rekrutacją nowych pracowników, a nieco ponad dwie trzecie twierdzi, że ma trudności z ponownym zatrudnieniem dotychczasowych pracowników.

Szacuje się, że jeden na czterech zatrudnionych pracowników jest nowy w tej branży. Oznacza to nie tylko problemy z rekrutacją, ale też braki w wykwalifikowanych pracownikach.

Przyczyny

Największą przeszkodą w zatrudnieniu nowych pracowników okazał się pandemiczny zasiłek dla bezrobotnych (PUP) oraz odejście pracowników do innych sektorów. Innym czynnikiem był niedobór zagranicznych pracowników oraz wyższe oczekiwania dotyczące pensji.

Niedobór pracowników z zagranicy pogłębił się z powodu wyjazdu wielu z nich na początku pandemii. Firmy twierdzą też, że rekrutacja nowych pracowników spoza Unii Europejskiej jest utrudniona przez ograniczenia dotyczące pozwoleń na pracę.