POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd w Irlandii będzie dyskutować nad zmianami przepisów prawa dotyczących kodeksu drogowego.

Zmiana prawa ma między innymi powstrzymać rosnącą liczbę wypadków powodowanych przez kierowców z tymczasowym prawem jazdy, którzy kierują bez asysty drugiego kierowcy.

W listopadzie 2017 roku rząd w Irlandii zatwierdził zmiany dotyczące kierowców z tymczasowym prawem jazdy. Zgodnie z prawem, kierowca posiadający tymczasowe prawo jazdy (Learner driver) ma obowiązek kierowania wyłącznie w asyście kierowcy z pełnym prawem jazdy. Po zmianie prawa funkcjonariusze Gardy otrzymali nowe uprawnienia.

Kierowca, który złamie prawo, otrzyma wezwanie do sądu. Funkcjonariusze Gardy będą mogli też skonfiskować samochód. Do tej pory mogli to zrobić w kilku przypadkach jak: brak ważnego NCT, brak opłaconego podatku drogowego czy brak ubezpieczenia.

Dzisiaj natomiast rząd ma rozpocząć dyskusję na temat tzw. Poprawki Clancy’ego. Minister Transportu Shane Ross wnioskuje o nowelizację prawa, a poprawka ma trafić pod głosowanie jeszcze w tym miesiącu. Jeśli zostanie zatwierdzona, zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej już od marca 2018 roku.

Według nowelizacji prawa nielegalne ma być zezwolenie kierowcom z tymczasowym prawem jazdy na użytkowanie pojazdu bez asysty kierowcy z pełnym prawem jazdy. Każdy właściciel pojazdu, który na to zezwoli, może mieć sprawę w sądzie.

Omawiana ma też być kwestia dotycząca poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Ustawa przewiduje, że kierowcy będą mieli obowiązek mijać rowerzystów w odległości minimum 1.5m w obszarze 50 km/h lub więcej oraz minimum 1m w obszarze poniżej 50 km/h.