Stopniowe obniżanie stawki tego specjalnego zasiłku w Irlandii zapowiedziano już w czerwcu.

W dniu 07/09/2021 rozpoczął się proces obniżania stawki pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (Pandemic Unemployment Payment) w Irlandii. Wnioskodawcy zauważą zmiany w swoich płatnościach od 14 września.

Zasiłek dla bezrobotnych

Kwota specjalnego zasiłku PUP zostaje zmniejszona o €50, kolejne obniżki zaplanowano na 16/11/2021 i 08/02/2022. Wtedy program całkowicie ma się zakończyć.

Maksymalna kwota €350 zostaje obniżona do €300 tygodniowo, kwota €300 do €250, a kwota €250 do €203. Po obniżce kwoty zasiłku do €203 osoby na świadczeniu PUP będą mogły przejść na zasiłek dla poszukujących pracy (Jobseeker’s Allowance).

Jednak proces przechodzenia z najniższej stawki PUP na Jobseeker’s Allowance został odroczony do końca września. Ma to ochronić osoby zatrudnione w sektorze muzycznym i rozrywkowym.

Zgodnie z planem rządu zostaną one więc przeklasyfikowane jako osoby poszukujące pracy dopiero po ponownym otwarciu tego sektora.

Program dopłat

Rząd omawia jeszcze plany przedłużenia programu subsydiowania wynagrodzeń. Zakończenie programu zaplanowano na koniec roku, jednak możliwe, że zostanie on przedłużony do końca marca przyszłego roku.

Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath, powiedział w zeszłym tygodniu, że prawdopodobnie program dopłat do wynagrodzeń nie zniknie z dnia na dzień i będzie wygaszany stopniowo.