Ministerstwo Spraw Zagranicznych Irlandii ma ważną informację związaną z tzw. zieloną listą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Irlandii opublikowało ważną informację dla podróżujących związaną z tzw. zieloną listą.

W czwartek 08/10/2020 podjęto decyzję, że od poniedziałku 12/10/2020 na liście nie będzie żadnych państw. Od 28/09/2020 znajdowały się na niej zaledwie cztery państwa: Cypr, Finlandia, Łotwa i Liechtenstein.

“Zielona lista” jest aktualizowana o kraje, w których zachorowalność na Covid-19 wynosi obecnie mniej niż 25 na 100 000 populacji (w oparciu o dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób).

Po przeglądzie najnowszych danych nie znaleziono państwa w Unii Europejskiej, które spełnia wymagane kryteria. Zdecydowano więc o pozostawieniu listy pustej.

Następną aktualizację listy zaplanowano na 15/10/2020. W międzyczasie zakończyć się mają negocjacje w sprawie przystąpienia Irlandii do nowego systemu „sygnalizacji świetlnej”.

W nowym systemie koordynacji podróżowania w obrębie Unii Europejskiej stosowane będą kolory sygnalizacji świetlnej: zielony, pomarańczowy i czerwony – w zależności od liczby przypadków Covid-19 na danym obszarze.

Rząd Irlandii zamierza szeroko wspierać nowy europejski system „sygnalizacji świetlnej” w podróżowaniu między państwami Unii Europejskiej. Jednak Minister Transportu twierdzi, że nawet jeśli plan zostanie uzgodniony w przyszły wtorek, to jego wejście w życie może zająć „trochę czasu”.