POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd w Irlandii omawia dzisiaj kwestie wprowadzenia nowych przepisów dla osób wynajmujących nieruchomości.

Ceny wynajmu domów i apartamentów w Irlandii osiągnęły poziom już wyższy niż w czasie tzw. Celtyckiego Tygrysa. Mimo kilku prób ustabilizowania sytuacji na rynku, ceny wynajmu nadal rosną.

Czynsze regulowane w Irlandii

W 2016 roku w największych miastach Irlandii wprowadzone zostały strefy czynszów regulowanych (Rent Pressure Zone), do których w 2017 roku dołączono kolejne miasta, w których doszło do niekontrolowanych podwyżek czynszów.

Niestety nie udało się wyhamować procesu, a właściciele nieruchomości sprytnie omijali przepisy i z błahych powodów wypowiadali umowę najmu bądź rezygnowali z przedłużenia kontraktu.

Dzięki nowym przepisom proceder ten ma zostać ukrócony, a najemcy mają otrzymać dodatkową ochronę. O wprowadzenie nowych przepisów wnioskowała komisja Residential Tenancies Board (RTB), do której napływają tysiące zgłoszeń od poszkodowanych najemców.

Nowe przepisy dla wynajmujących nieruchomości w Irlandii

Jeśli projekt otrzyma aprobatę Prokuratora Generalnego i Komisji ds. Ochrony Danych Osobowych, to każdy landlord w Irlandii będzie miał obowiązek rejestracji swojej nieruchomości pod wynajem (rent register) wraz z podaniem ceny wynajmu. Dzięki temu będzie można mieć wgląd czy właściciel nie zawyża wysokości czynszu w porównaniu do podobnych nieruchomości w okolicy.

Zdaniem komisji RTB powstrzyma to proceder niekontrolowanych podwyżek czynszów. Najemcy będą mogli sprawdzić w jakiej cenie ich nieruchomość była wynajmowana przed nimi.

Oprócz tego według nowych przepisów mają zostać wydłużone okresy wypowiedzenia wynajmu przez landlorda:

  • Wynajem do 6 miesięcy – 28 dni (bez zmian)
  • Wynajem od 6 miesięcy do roku – 90 dni (obecnie 35 dni)
  • Wynajem od roku do 2 lat – 120 dni (obecnie 42 dni)
  • Wynajem od 2 do 3 lat – 120 dni (obecnie 56 dni)
  • Wynajem od 3 do 4 lat – 120 dni (obecnie 84 dni)
  • Wynajem od 4 do 5 lat – 120 dni (obecnie 112 dni)